Merhabalar,

Dünya insanı yetiştirilen bir çağı yaşıyoruz. Bilgi akışının, teknolojinin, bilimin hızına yetişebilmek için daha hızlı öğrenmeye ve sahip olduğumuz yetilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu hıza uyum sağlamak için eğitim-öğretime bakış açımızı da yeniden şekillendiriyoruz. Yeni dünyanın eğitim-öğretim perspektifinde, bireysel farklılıklar ve farkındalıklar öne çıkıyor. İnsanın, sahip olduğu zekâ potansiyeli ve yeteneklerin farkında olması ve bu özelliklerinin doğru tespit edilerek erken eğitime başlanması en temel davranış olarak eğitim dünyasında önemli bir yer tutuyor.

Doğuştan sahip olduğumuz zekâ ve yeteneklerimiz aldığımız eğitim, öğretim ve yaşam tecrübesiyle katlanarak artırılabiliyor. Bu alınan eğitimin ne denli dolu içerikte, doğru yönlendirmede ve motivasyonda olduğuyla doğru orantılı. Toplumumuzda her birey okul çağı geldiğinde standart okul eğitimine alınıp, sınavlarla değerlendirilerek, öğretim sürecini tamamlıyor. Ardından bir meslek edinme yoluna sevk ediliyor. Bu süreçte kişinin zekâ potansiyeli, yetenekleri kaçırılabiliyor. Özellikle üstün olarak tanımlanan normal kabul edilen ölçütlerin üzerinde zekâ potansiyeline ve yeteneğe sahip bireyler bu süreçte yakalanamadığında; enerjilerini kontrol etmeyi öğrenemeyen, bilgi açlığını doyuramayan, manevi yönden sahip olduğu zekâ ve yeteneklerini üretkenliğe çeviremeyen bireyler olarak toplum için ciddi bir kayıp olarak kaybolup gidiyorlar.

Biz çocuklarımızın, bireylerimizin, toplumumuzun yararına, dünyanın yararına varlık gösterip katkı sağlayacak artı değerler üretebilecek parlak zekâlar, aydınlık yetenekler olarak yetiştirilmesini istiyoruz. Bu hedef için enstitü olarak kurumumuz bünyesinde ve diğer eğitim kurumları ile elele çalışmalar, projeler, etkinlikler hayata geçirmek istiyoruz. Bu eğitim anlayışının ve takip edilecek yolun doğru çizilebilmesi için sahip olduğumuz metodolojik yaklaşım, bilimsel dayanaklar, uygulanabilir programlar ve bu işe gönül vermiş, konusunda uzman kadromuz ile eğitime ve topluma hizmet vermek istiyoruz. Daha mutlu, daha başarılı, çocukluğunu yaşarken zeka ve yeteneklerinin farkında olan, bu özelliklerini doğru ve verimli kullanmayı bilen nesillerin yetişmesine katkıda bulunmak için buradayız.

Daha uygar, daha üretken, Atatürkçü gençlerimizin yanında olmak amacıyla kurduğumuz  enstitümüzü takdim etmekten onur duyarım.

Saygılarımla,

Dr.Meral ŞENGÜLER

Hakkımızda

2005 yılından akademik ve gönüllü çalışmalardan sonra kurumsallaşma ihtiyacı ile adım atılarak hayata getirilen ÜSTÜN ZEKALILAR/YETENEKLİLER ENSTİTÜSÜ 17 Mayıs 2013 tarihinde Dr. Meral Şengüler ve eşi Nejat Şengüler tarafından resmen kurulmuştur. İzmir- Karşıyaka ilçesinin Bostanlı semtinde kurulan Enstitünün temellerini, kurucularından Dr. Meral Şengüler’in müzik yeteneğini geliştirmek üzerine sahip olduğu eğitimci birikimi, araştırmaları ve geliştirdiği öğretim yöntemleriyle, Nejat Şengüler’in eğitim birikimleri, mühendislik ve yönetim tecrübelerini oluşturmuştur.

Kendi evlatlarının potansiyelini desteklemek amacıyla başlattıkları üstün zeka konulu akademik araştırmalar ve uygulamalı çalışmalar, ihtiyaç duyan diğer potansiyelli çocuklarla da paylaşılmaya başlanarak gittikçe büyüyen gönüllü çalışmalar dizisi oluşturdu. Gönüllü çalışmalarla ulaşılabilenden çok daha fazla çocuk ve aileye ulaşabilmek, akademik araştırmalarının yoğunlaştırılarak potansiyelli çocuklara hitap eden daha çok program oluşturulabilmesi, eğitmenlerin yetiştirilmesi, ailelerin danışmanlık ihtiyaçlarının giderilmesi, doğru tanılama ve yönlendirme gibi birçok akademik ve uygulamalı çalışmanın yapılabilmesi için bir “Enstitü” disiplininde kurulma kararı alınmıştır. Bu karar ile hayat bulan enstitümüz önce kurum adının baş harflerinin kısaltmasını kullanmak isteyerek ÜZYE adıyla çalışmalarına başlamıştır. Benzer isimlerle karışmamak adına ÜZYENS güncellemesi Enstitünün TDK tarafından kullanılan -ens kısaltmasını vurgulamak istemiştir. Yine benzer kurumların ve kısaltmaların kullanılması sebebiyle kurucu Dr. Meral Şengüler’in adı kurum adına eklenerek enstitünün farklılığının vurgulama kararı alınmıştır. Türk Patent Enstitüsünden alınan marka patent onayı ile 2016 yılından itibaren kurumumuz “MERAL ŞENGÜLER ÜSTÜN ZEKALILAR/YETENEKLİLER ENSTİTÜSÜ” adıyla bir marka olarak çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır.

Enstitüde yapılan çalışmalar bünyesinde yaş sınırı olmaksızın destek programları ve danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır. Eğitimcilere, üstün potansiyelli çocukların öğretmeni olabilmekten, sınıflarındaki üstün ile sorunu olan çocuğu ayırt edebilme becerisine dek geniş açıdan bakabilme ve yönlendirme desteği sağlanıp, eğitim ve iletişim desteği verilmektedir. Ailelere, çocuklarını doğru yetiştirme, potansiyellerini tanıyıp yönlendirme konusunda danışmanlık destek hizmetlerinin yanısıra, çocuklarının yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfedebilme desteği sağlanmaktadır. Çocuklara, yüksek potansiyellerini keşfederek beceri düzeylerini dengeleyebilme, özel ilgi alanlarında ve yüksek düzey becerilerinde projeler yapabilme, ihtiyaçları doğrultusunda branş eğitimi alabilme imkanları oluşturulmaktadır. Yaşları küçük ama zekaları ve yetenekleri kocaman çocuklarımız ihtiyaç duydukları akademik eğitim desteğini enstitümüz ile karşılayabilmektedir. Bireysel ve grup eğitim destek programları ile hizmete devam eden enstitümüzde eğitim- öğretim yöntemleri, üstün potansiyelli çocuklarla iletişim modelleri, gelişim ve yönlendirme araştırmaları, bireysel ve grup eğitimlerinde öğretim yöntemleri, özel branş projeleri, düşünme becerileri, akıl oyunları, görsel ve işitsel zeka gelişimi, teknoloji, mühendislik, müzik ve resim özel yeteneği ve daha birçok konu başlığında akademik ve uygulamalı çalışmalar yapılmaktadır.

Enstitü bünyesinde yapılan çalışmalar dışında üniversitelerle ve farklı kurumlarla yürütülen çalışmaların yanısıra sosyal sorumluluk projeleri ile de hizmet verilmektedir. Her yaştan bireye ulaşabilmek adına eğitim yelpazesini geniş tutan Enstitümüz, her yıl sürdüğü sosyal sorumluluk projeleri bünyesinde; orkestra çalışmalarından, Coderdojo - Bilgisayar Kod Yazma etkinliğine, aile danışmanlıklarından, her okul bizimdir yaklaşımıyla-eğitimci ve ebeveynlere üstün potansiyel, çocuğun yeteneklerini keşfetme, iletişim becerileri gibi başlıklarda “Farkındalık Eğitimleri” hizmetleri sunmuştur.

Yapılan çalışmalarda görülen en temel ihtiyacın, okul öncesi dönemde çocuk ve aile eğitimi olmasından yola çıkılarak 2014 yılından itibaren “İngiliz Kültür Derneği Özel Karşıyaka Anaokulu” ile ortak çalışmalar başlatılmıştır. Devam eden süreçte anaokul, enstitü bünyesine dahil edilmiş ve okul öncesi çocukların temel eğitim ve öğretim düzeyleri yükseltilirken, eğitim sürecinde potansiyellerinin gözlenerek desteklenmesi üzerine akademik temelli çalışmalar ile hizmet sahası geliştirilmiştir. Şubat 2015 tarihinden itibaren Enstitümüz bünyesine resmi olarak dahil edilen “İngiliz Kültür Derneği Özel Karşıyaka Anaokulu”, Türkçe - İngilizce eğitim programı ve zenginleştirilmiş branş eğitimleri ile okul öncesi eğitime bambaşka bir bakış açısı getirerek eğitim spektrumunu genişletmeye ve geliştirmeye devam etmiştir. 2020 yılı itibariyle anaokul biriminde “İngiliz Kültür” markasından ayrılarak “ÖZEL MEŞE KARŞIYAKA ANAOKULU” adıyla eğitim sürdürülmektedir. Tam zamanlı Türkçe İngilizce çift dil eğitim programının yanısıra çocukların çoklu zeka yaklaşımı ile 11 alanda gelişim çalışması takip edilmektedir. MEB’in onayladığı okul öncesi programını takip ederek gerçekleştirilen bu yaklaşım tamamen çocukların doyasıya çocukluklarını yaşayarak eğlenerek öğrenip gelişebilecekleri oyun-atölye anlayışını taşımaktadır. Tüm gün oyundan oyuna, etkinlikten etkinliğe geçerek hareketli ve sürekli bir öğrenmenin temel alındığı bu programda ailelerin yoğun şekilde iletişim halinde olması da sağlanmaktadır.

Yaş sınırı olmaksızın, her bireye ve aileye sunduğumuz eğitim destek ve danışmanlık hizmetlerimizle, Türkiye Cumhuriyeti'nin Atatürkçü gençlerinin potansiyellerini, üretken ve mutlu bireyler olarak geliştirmelerine, ülkelerine ve dünyaya artı değer katan, bilim ve sanatla dopdolu dünya vatandaşları olabilmeleri yolundaki çabamızın haklı gururunu yaşıyor ve sizlerle paylaşıyoruz.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…