DUYURULAR


ÜSTÜN ZEKA VE YETENEK

Bu kitabın tüm geliri LÖSEV ‘e bağışlanmıştır. Kitabı Meral Şengüler Üstün Zekalılar/Yetenekliler Enstitüsünden satın alabilirsiniz.
Siparişleriniz için;
bilgi@uzyens.com.tr


GURURLARIMIZDAN ZEYNEP TARSUS

Gururlarımızdan Sevgili Zeynep Tarsus ortaokullar arasında yapılan işleyen zeka deneme sınavında sınıf birincisi, okul ve ilçe üçüncüsü, İzmir onüçüncüsü olmuştur. Kemandaki başarısının yanı sır akademik başarısıyla da parlayan Zeynep'i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


YOUTUBE KONSERLERİMİZ


GURURUMUZ YAĞIZ AYDIN

Gururumuz Yağız Aydın'ı yürekten kutluyor ve yürekten tebrik ediyoruz.


GURURUMUZ UFUK ŞENGÜLER

Gururumuz Ufuk Şengüler'i yürekten kutluyor ve yürekten tebrik ediyoruz.


CUMHURİYET RESİTALİ

Enstitümüzün öğrencilerinden Zeynep Tarsus (Keman) ve Ufuk Şengüler (Piyano), Cumhuriyet’imizin 98.yılını bir resital ile kutladılar. İzmir Fen Lisesi, Cumhuriyet Bayramı töreni sonrasında gerçekleşen resitalde Atatürk’ün bilim sanat yolunda yetişen gençleri olarak hep birlikte Ata’mızın izinde olduklarını bir kez daha gösterdiler. Değerli İzmir Fen Lisesi yöneticilerine ve başta müzik öğretmeni olmak üzere emeği geçen öğretmenlere bu keyifli tören ve konser için teşekkürler ediyoruz. Resitalde sergiledikleri harika eserler ve performansları ile alkışları hak eden genç sanatçılarımızı yürekten kutluyor ve yürekten tebrik ediyoruz.


KANKABOT DOĞDU

KankaBot

FotoEnstitümüz çocuklar için çalıştığı proje KankaBot artık hayatta. Bir süredir çalışmaları süren KankaBot, çocukların zeka ve algı gelişimlerinin yanısıra İngilizce öğrenmelerinden uzamsal düşünceye kadar bir çok alanda gelişimlerini destekleyen bir oyuncak olarak hayat buldu. Özellikle pandemi sürecinde çocukların yanında olabilmek için ekran üzerinde ücretsiz olarak sunulan KankaBot oyunlarında birbirinden farklı parkurlar üzerinde algoritmik düşünmeyi ön plana çıkararak çocukların bilgisayar oyunlarına bakışını ve fayda sağlayabilmeleri hedeflenmektedir. Kısa bir süre sonra çocukların evlerinde yakın arkadaşları olarak da ellerine alabilecekleri KankaBot ile hemen tanışıp oynamaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki link üzerinden hem KankaBot hakkında, hem nasıl oynanacağı hakkında bilgiler alabilir hem de programı indirerek ücretsiz oynayabilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler… http://www.kankabot.com/


AÇIK RADYO PROGRAMI


İBB ULUSAL ÇOCUK BESTECİLER YARIŞMASI

İBB ULUSAL ÇOCUK BESTECİLER YARIŞMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez ulusal çocuk besteciler yarışması gerçekleştirildi. Şubat 2020’de duyuruları yapılarak başvuruları kabul eden yarışmaya 129 çocuk besteci eserleriyle katıldı. Piyanist ve orkestra şefi İbrahim Yazıcı, keman virtüözü Cihat Aşkın, besteci Turgay Erdener, çellist Ozan Evrim Tunca, kemençe sanatçısı Derya Türkan ve besteci Çiğdem Erden jüri olarak organizasyonda yer aldı. 7-9, 10-12, 13-15 yaş gruplarından oluşan kategorilerde eserler değerlendirildi. 23 Nisan günü sonuçlanıp, Ekrem İmamoğlu tarafından bizzat açıklanan sonuçlarda Enstitümüzün gururlarından Ufuk Şengüler pandemi sürecinde umut olmasını amaçlayarak yapt“Kara Günde Bir Işık” adlı13-15 yaş kategorisinde 1.lik aldı. Muhteşem bestesini ve canlı yayındaki röportajı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.
www.youtube.com/watch?v=7k0C8Y6BPpY


23 NİSAN KUTLAMA MESAJLARI

23 Nisan Kutlama

Enstitümüzün çocukları 23 Nisan’ı pandemiye rağmen birlik olmayı tek yürek olmayı önemseyerek iletişim ağı ile birlikte kutladılar. Atatürk sevgisiyle büyüyen çocuklarımız kutlama mesajları ile coşkularını tüm ülkeyle paylaşmak için aşağıdaki linkte buluştular.
www.youtube.com/watch?v=dSFY-HYcFEI


MATEMATİK YARIŞMALARINDAKİ BAŞARILAR

Matematik Yarışmaları

FotoAnaokulumuzdan mezun olan Yağız Aydın, Enstitümüzün programları ile çalışmalarına devam etmektedir. Kanguru Matematik yarışmasında final seviyesine yükselerek başarılı bir başlangıç adımı atmıştır. Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

FotoEnstitümüzün gururlarından Ufuk Şengüler, Mathletics Türkiye’de aldığı birincilikle başarılarına bir başarı daha katmıştır. Matematikten fiziğe, astronomiden müziğe birçok alanda aldığı başarılara bir yenisini ekleyen Ufuk’u kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.


19 MAYIS KONSERİ

19 Mayıs Konseri

Enstitümüzün çocukları ve dünyaca önemli isimler 19 Mayıs’ta hasta çocuklar için bir araya geldiler. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutladığımız bu önemli tarihte, Enstitümüzün çocukları ve dev sanatçılar bayramı kutlarken yarının gençleri olan çocuklarımıza verdikleri değeri bir kez daha ortaya koydular. İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği yararına gerçekleştirilen konser, pandemi sebebiyle birbirinden uzak şehirlerde verilen emeklerin bir araya getirilmesi ile hayat buldu.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üni.de başladığı eğitimine viyana müzik ve sahne sanatlarında devam etmiş, çeşitli ulusal ve uluslararası organizasyonlarda ödüllendirilmiş, özellikle Avrupa’da çok önemli operalarda solist olarak yer almış olan çok kıymetli bir soprano Çiğdem Soyarslan,

Eğitimine izmir devlet konservatuarında başlamış, ankara devlet konservatuarı piyano yüksek bölümünü tamamlamış, italya ve new york’ta eğitimini sürdürmüş, dünyanın birçok farklı ülkesinde bir çok sanatçıyla çalışmış olan ve hacettepe üni., haliç üni. Başkent üni. Görev almış ve halen mimar sinan üni.’de öğretim üyesi olarak, istanbul devlet opera balesinde başkorrepetitör olarak görevine devam eden çok kıymetli piyanist Fügen Yiğitgil,

Mersin konservatuarında eğitimini tamamladıktan sonra mersin operasında solist sanatçı olarak göreve başlayan, ulusal ve uluslararası ödüllerin yanısıra 2010 yılında Almanya’da ve halen viyana devlet operasında solist olarak kariyerine devam eden dünyanın çeşitli operalarına misafir solist olarak davetler alan değerli bariton Orhan Yıldız,

Dostluğu ve sanatçı ki̇mli̇ği̇ i̇le bi̇zi̇mle olma jesti̇ gösteren, Wien Ti̇yatrosu Junges Operası'ndan mezun olduktan sonra nesli̇ni̇n gelecek vaat eden tenoru olarak kari̇yeri̇nde tırmanmaya başlayan, dünyanın çeşi̇tli̇ operalarında ve festi̇valleri̇nde sahne alan ünlü tenor Andrew Owens.

Bu çok kıymetli isimler Enstitümüzün sanatçı adaylarıyla değerli emeklerini paylaştılar.

Enstitümüzün anaokulu mezunlarından şu an ilkokul öğrencileri Rüzgar Mete Ergin ve Zeynep Tarsus keman performansları ile ortaokul öğrencisi Irmak Çapal keman performansı ile ve lise öğrencisi Ufuk Şengüler piyano performansları ve kendi besteleriyle konsere katkı sağlayarak hasta çocukların yanında olduklarını gösterdiler. “Müzikle İyiliğe Yolculuk” adını taşıyan bu konser 19 Mayıs günü Enstitümüzün youtube kanalında ilk yayınını gerçekleştirdi. İzlemek isteyenler için; https://www.youtube.com/watch?v=XnsKvhgkceE


"BÜTÜNLEŞTİRİCİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİ" PROJESİ

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak yürüttüğü MEB'in uyguladığı "BÜTÜNLEŞTİRİCİ EĞİTİMİN GELİŞTİRİLMESİ" projesinin çalıştayı için İstanbul'daydık.

Proje yürütücüsü olan M.E.B.yetkilileri tarafından davet edilen Enstitümüz adına Dr. Meral Şengüler ve Nejat Şengüler İstanbul’da gerçekleştirilen çalıştaya katıldılar. Eğitime katkı sağlayan çeşitli STK’ların da davet edildiği çalıştay, henüz 1 Ağustos 2019 tarihinde başlatılmış projenin 4.adımını oluşturuyor. Eğitim ve öğretimin kalitesini artırmayı hedefleyen projenin bu ayağında özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitimine ilişkin olarak koordinasyon ve iş birliğinin sağlanması amacı öne çıkmıştır.


“RHAPSODY” I.ULUSLARARASI PİYANO FESTİVALİ VE YARIŞMASI

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI’NIN ORGANİZE ETTİĞİ “RHAPSODY” I.ULUSLARARASI PİYANO FESTİVALİ VE YARIŞMASI 1-2-3 NİSAN 2019 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİ. SEVGİLİ ÖĞRENCİMİZ UFUK ŞENGÜLER, CHOPİN “VALSE” VE KORSAKOV “THE FLIGHT OF BUMBLE BEE” ESERLERİNİ SESLENDİREREK FESTİVALİN İLK GÜNÜNDE SAHNE ALDI. SESLENDİRDİĞİ ESERLERLE BÜYÜK BEĞENİ TOPLAYAN UFUK ŞENGÜLER, FESTİVAL JURİSİ TARAFINDAN ÖZEL BAŞARI ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ.